Gastroskopia – informacje

Gastroskopia to badanie na które kieruje najczęściej lekarz rodzinny bądź gastrolog. Przyczyną zrealizowania tego badania stanowią bóle brzucha, krwawienia z przewodu pokarmowego, zgaga, problemy z przełykaniem. Badanie jest jednym z trudnijeszych i u pacjentów wytwarza niemały dyskomfort psychiczny. Na kilka dni przed zabiegiem trzeba zrezygnować z leków przeciwbólowych. Przed zabiegiem przez 8 godzin nie można nic konsumować. 4 godziny przed zabiegiem nie pijemy, nie palimy papierosów, nie żujemy gumy. Przed wykonaniem zabiegu gardło pacjenta spryskiwane jest środkiem znieczulającym, który zaczyna działać bardzo szybko. Później pacjent kładzie się na boku, otrzymuje specjalistyczny ustnik, który można gryżć i chroni aparat. Lekarz wprowadza przewód aparatu przez usta i gardło. Te początkowe momenty są najcięższe dla psychiki, gdyż może występować odruch wymiotny, pacjent ma uczucie duszenia się. Potem jest już łlepiej, wystarczy spokojnie oddychać. Jeżeli istnieją wskazania lekarz pobiera próbkę wycinka do badania histopatologicznego. Następnie następuje usunięcie aparatu, które jest szybkie i bezbolesne. Pacjent w czasie gastroskopii intensywnie. Zabieg trwa do pięciu minut, następnie trzeba poczekać na opis. Jeszcze przez jakieś dwie godziny po zabiegu powinno powstrzymać się od jedzenia i picia. Przez kilka godzin po zabiegu gastroskopii może występować ból gardła i ból przy przełykaniu.

Gastroskopia to badanie bezbolesne. Jednakże gastroskopia jest dosyć nieprzyjemna, stąd u wielu ludzi budzi lęk. W jaki sposób należy się przygotować przed tym badaniem? Należy przygotować się zarówno od strony psychicznej, jak i medycznej. Nastawmy się pozytywnie i postarajmy się uspokoić przed badaniem. Istotne jest to, abyśmy nie ulegali lękowi. Podczas przeprowadzania badania słuchajmy instrukcji i poleceń i współpracujmy z osobą przeprowadzającą badanie. Warto pamiętać również, że istnieje możliwość przeprowadzenia badania w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia w krótkim znieczuleniu: miejscowym lub ogólnym. Należy wiedzieć, że na gastroskopię powinniśmy udać się na czczo.

Refluks żołądka i przełyku to nader często występująca choroba. Niestety spora część chorych w ogóle nie zdaje sobie sprawy z istnienia problemu. Gdy mamy powracające lub długo trwające problemy takie jak częste odbijanie, pieczenie, bóle brzucha powinniśmy pójść po poradę do lekarza rodzinnego. Refluks to choroba, która polega na tym, że cofa się treść żołądkowa. W żołądku znajduje się bardzo silny kwas, który cofając się do przełyku powoduje podrażnienie jego powłok, które są nieprzystosowane do kontaktu z kwasem żołądkowym. Aby łagodzić skutki objawów refluksowych aplikuje się leki z grupy IPP czyli inhibitory pompy. Refluksem powienien zająć się lekarz gastrolog. Ważnym elementem w przypadku leczenia choroby refluksowej jest prawidłowa dieta. W przypadku choroby refluksowej często wykonuje się gastroskopię.

Najlepszą metodą rozpoznania choroby wrzodowej, poza starannym wywiadem jest przeprowadzenie gastroskopii. 

https://medpolonia.com.pl/szpital/endoskopia/kolonoskopia-i-gastroskopia-poradnik

Related Posts

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *