Garść wiedzy o witaminie B5

Witamina B5 jest też znana jako kwas pantotenowy. Witamina B5 jest najbardziej płodną ze wszystkich witamin i wybiera się w wszystkim typu żywności. W rzeczywistości niemożliwe jest, żeby osoba spożywała mniej witaminy B5, niż potrzebuje. Znaczy to, że istnieje duże prawdopodobieństwo, że dana osoba może mieć niedobór witaminy B5. Z tegoż powodu w prawdzie nie ma zalecanej dziennej ilości, jaką mogliby podać pracownicy służby zdrowia, ponieważ każdy otrzymuje więcej niż wystarczającą ilość z normalnego spożycia żywności. A nawet jeśli nie ma potrzeby obliczania zalecanej dziennej dawki, nie znaczy to, iż witamina B5 nie jest wskazana dla zdrowego ciała a umysłu. W rzeczywistości witamina B5 jest niezbędna między innymi do przekształcania żywności w energię. Witamina B5 jest odpowiedzialna za pobieranie tłuszczów i węglowodanów w energię.

Niektóre witaminy B5 można znaleźć w niemal każdym pożywieniu, lub toż zwierzęcym, albo roślinnym. Oczywiście istnieją źródła witaminy B5, jakie są lepsze od innych, ale zbilansowana dieta zapewni jej daleko niż wystarczającą. Żywność o największej zawartości witaminy B5 to podroby, łosoś, jajka, fasola, mleko i produkty pełnoziarniste. Warto zauważyć, iż witamina B5 jest tracona, jak ziarna są mielone na mąkę i przeważnie nie są ponownie wrzucane. Dlatego przetworzone produkty zbożowe, takie jak chleb, makaron, ryż, płatki śniadaniowe i wypieki, nie są dobrym źródłem witaminy B5. witamina.

Witamina B5 jest najskuteczniejsza w związaniu z innymi witaminami z grupy B, zwłaszcza tiaminą lub B1, ryboflawiną lub B2, niacyną lub B3, pirydoksyną lub B6 i biotyną. Wraz z innymi witaminami z grupy B witamina B5 jest nieodłączną częścią wielu procesów. Najważniejszym z nich istnieje wytwarzanie energii ze spożywanej żywności i jest toż znane jako cykl Krebsa. Witamina B5 jest też potrzebna do uwalniania energii z tłuszczów.


https://nadmiernapotliwosc.warszawa.pl/leczenie-nadpotliwosci-dloni-warszawa/


Co ciekawe, witamina B5 jest także uważana za pomocną w zmniejszaniu stresu. Wynika to często z faktu, iż w stanach stresu organizm produkuje więcej niektórych hormonów, takich jak adrenalina, i te wymagają witaminy B5. Istnieje multum teorii na temat korzyści płynących z witaminy B5, ale większość ludzi nie musi aktywnie poszukiwać pokarmów bogatych w witaminę B5, albowiem prawdopodobnie spożywają znacznie więcej niż jest toż potrzebne. Spożywanie zbyt dużej ilości witaminy B5 nie posiada żadnych negatywnych skutków.

Related Posts

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *