goździki

Goździki mają pewne właściwości konserwujące, ale dobrze działają jako środek antyseptyczny, wykrztuśny, znieczulający lub emmenogogue, działając dobrze na nerki, śledzionę i żołądek.

Niektórzy robią kombinację goździków, liści laurowych, cynamonu i majeranku na gorącą herbatę, która pomaga w zapaleniu oskrzeli, astmie, kaszlu, skłonności do infekcji, gruźlicy, chorobie wysokościowej, nerwowym żołądku, nudnościach, biegunce, wzdęciach, niestrawności, niestrawności, nieżytach żołądkowo-jelitowych , skutki uboczne lobelii i depresji. Czasami ludzie mieszają goździki z gorącą wodą, ponownie robiąc herbatę i twierdzą, że pomaga im to dobrze spać.

Goździki i imbir to pewny sposób na uspokojenie żołądka i powstrzymanie wymiotów. Jeśli połączysz równe części goździków i bazylii, ma to oczyszczać organizm z posiłków. Goździki były używane do wad wzroku i problemów z zębami. Stosowano go bardzo często na bóle uszu w historii, ponieważ nakładanie odrobiny podgrzanego olejku z goździków na kawałku bawełny w uchu z pewnością zwalczy ból ucha. Przeważnie goździki są znane z tego, że są ciepłe i pikantne, ale mają również silny związek z łagodzeniem bólu, łagodzeniem nudności i wymiotów oraz poprawą trawienia. Goździki zabijają również pasożyty jelitowe i działają jako środek przeciwdrobnoustrojowy przeciwko grzybom i bakteriom. Sugerowano również, że goździki mają również właściwości przeciwhistaminowe.

Ponieważ goździki mają tak pozytywny i pobudzający wpływ na umysł, świetnie komponują się z innymi olejkami do aromaterapii. W XVI i XVII wieku goździki były na wagę złota, jednak to właśnie olejek goździkowy jest najistotniejszy. W Indonezji wiele osób pali papierosy goździkowe, które przez jakiś czas przeniknęły do ​​Stanów Zjednoczonych, ale straciły większość swojej wigoru, gdy odkryto, że papierosy goździkowe mogą powodować zespół niewydolności oddechowej dorosłych.

Tabletki na odchudzanie

Wiele osób używa całych goździków do gotowania szynki, przyklejając kolczastą część wokół zewnętrznych krawędzi szynki, aby uzyskać dodatkowy smak. Indyjskie curry nie może obejść się bez goździków, ale używa się go również w marynatach, sosach, sosie Worcestershire, a nawet w pikantnych ciastach pieczonych od podstaw.

W całej historii goździki nigdy nie zostały zapomniane, ale straciły część swojej popularności. Niektórzy nadal używają go jako przyprawy, a niektórzy do drobnej stomatologii, a jeszcze bardziej do aromaterapii. Ludzie nadal postrzegają goździki jako „staromodne” zioło. Dla niektórych rodzin jest ona przekazywana z pokolenia na pokolenie, a w spiżarni wciąż stoi słoik całych goździków na ten wyjątkowy obiad z szynką.

Related Posts

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *